niedziela, 3 lipca 2016

Armia ośmiorniczek dla wczesniaków

 
O akcji dziergania ośmiorniczek dla wcześniaków dowiedziałam się z Internetu. Ponieważ uważam, że swoje umiejętności warto wykorzystywać w dobrym celu wiedziałam, że na pewno do niej przystąpię. Do tego gdy na stronie akcji na facebooku  Ośmiorniczki dla wcześniaków zobaczyłam wzruszające zdjęcia maluszków przytulających zabawne ośmiorniczki, które są tak duże albo nawet większe od nich nie miałam już żadnych wątpliwości. Zamówiłam włóczkę ( według wytycznych akcji musi być to 100 % bawełna ) i przystąpiłam do dziergania. Zależało mi żeby ośmiorniczki były kolorowe dlatego postawiłam na melanżowe kolory włóczki Alize Bella, z dwóch kłębków udało mi się udziergać 7 ośmiorniczek. Ponieważ według najnowszych wytycznych ośmiorniczki nie mogą mieć żadnych kwiatków, kapeluszy itp. pobawiłam się trochę i każdej ośmiorniczce zrobiłam inną buźkę.
 
A o co w tej całej akcji chodzi?
 
Akcja została zainicjowana w Danii, a w tym roku trafiła do Polski.
 
Akcja jest skierowana do wcześniaków, które leżą w inkubatorach.
Aby odciągnąć zainteresowanie ich małych rączek od kabli i rurek, a jednocześnie zapewnić większy komfort, każde dziecko otrzymuje ośmiorniczkę. Macki ośmiorniczki są skręcone na wzór pępowiny, którą w naturalny sposób dzieci bawią się jeszcze w łonie matki.
Z tego powodu kontakt z ośmiorniczką daje dzieciom szansę na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, tak potrzebnego po wydarzeniu wczesnego porodu i dyskomfortu spowodowanego wkłuciami, ostrym światłem czy nieznanymi dźwiękami.
To wytchnienie dla rodziców, którzy fizycznie nie są w stanie ciągle kangurować dzieci na oddziale. To również zwiększenie bezpieczeństwa – dziecko woli bawić się mackami ośmiorniczki niż kablami przy aparaturze. W końcu to także psychiczne wsparcie dla rodziców, którzy wiedzą, że obcy ludzie są przy nich w tych trudnych chwilach.  ( według informator "Ośmiorniczki dla wcześniaków")
 
W akcji mogą brać zarówno osoby, które potrafią dziergać - wystarczy przyłączyć się do grupy na Facebooku Ośmiorniczki dla wcześniaków jak i te, które dziergać nie potrafią - mogą np. podarować bawełnę do dziergania ośmiorniczek.

 
Obserwuję, że coraz więcej szpitali włącza się do tej akcji, niestety żaden z mojego miasta. Dlatego postanowiłam, że moje ośmiorniczki polecą do Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka i Matki Polki w Łodzi.
Tak więc ośmiorniczki do boju!! Pomóżcie maluszkom !! ;D

 

 

4 komentarze:

 1. Śliczne ośmiorniczki, niech cieszą maluszki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudne ośmiorniczki :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna akcja, szkoda że ja dzierać nie umiem. A Twoje ośmiorniczki są przepiękne, najpiękniejsze jakie dotąd widziałam. Takie kolorowe i zabawne.

  OdpowiedzUsuń